Serigraf Baskı

lorem lorem

Reklamcılık alanında kullanılan yeni teknikler sayesinde marka değerlerini korumak oldukça kolaylaşmıştır. Marka değerlerinin tüketicilere benimsetilmesinde kullanılan reklam ürünleri arasında bulunan baskı teknikleri reklamcılığa yardımcı olmaktadır. Rekabet kavramının ticaretin her öğesinde bulunduğu göze alındığında birçok farklı baskı tekniği firmalar tarafından denenmekte ve tüketicilere sunulmaktadır. Bu baskı teknikleri arasında en yaygınıserigrafi baskı tekniğidir. 
Serigrafi baskı tekniği daha önce belirlenmiş bir yazı, marka veya motifi düz bir yüzeye baskı olarak işleme tekniğidir. 

Bu teknik genel olarak ipek baskı veya şablon baskı olarak da bilinir. Kullanılan düz yüzeyler kağıt, karton, cam, metal, ahşap veya bez olabilir. Reklamcılık alanında kullanılan ve marka değerini korumaktan çok tüketicilerin benimsemesini sağlamak amacı ile kullanılan serigrafi baskının en çok kullanıldığı sektör kuşkusuz ki tekstil sektörüdür. Bunun dışında hediyelik eşyalarda dahi marka işlemesi için kullanılan baskı tekniği olan serigrafi baskı için kullanılan birçok gereç bulunmaktadır. 

1-Çerçeveler: Serigrafik baskının yapılacak yüzeyin gerileceği yerdir. Çerçeveler farklı malzemeler ile üretilebilir. Genel olarak ahşap modeller kullanılsa da metal ağırlıklı yapılacak baskı çalışmalarında metal çerçeveler kullanılmaktadır. Ahşap olarak kullanılmasının veya metal olarak kullanılmasının baskı tekniğine farklı yararları vardır. Bu yararlar arasında metal çerçeveler daha iyi yapışması amaçlı pürüzlenmesi gerekir.
2-Sıyırıcılar: Sıyırıcı olarak bilinen rakleler kullanılan elekler üzerinden baskı boyasının yapılacak olan yüzeye deliklerden geçerek ulaşmasını sağlayan gereçtir. Cam rakleler son zamanda fazla sayıda kullanılsa da raklenin asıl malzemesi kauçuktur. Bu nedenle kauçuk raklelerin kullanılması serigrafi baskıcılar arasında önerilir.
3-Serigrafi Baskı Mürekkepleri: Baskının olmazsa olmaz gerecidir. Kısacası baskı yapılan mürekkeptir. Boya konusunda kullanılması şart bir seçenek yoktur. Her boya kullanılır fakat baskı yüzeyine en uyun boya seçimi önemlidir. Baskının yapılacağı yüzey mürekkeplerin içinde bulundurduğu asit ve alkalite göre dayanıklı olup olmamasına göre baskı değişir. Örnek vermek gerekirse naylon dayanıklı, ipek dayanıksızdır..
4-Geciktiriciler: Baskı mürekkebinin baskı sırasında daha geç kurumasını sağlar. Bu genellikle bası deseninin uzun sürecek olmasından dolayı kullanılabilir.
5-Hızlandırıcılar: Geciktiricinin tam tersi olarak baskı mürekkebinin daha hızlı kurumasını sağlar.
6-İncelticiler: Baskı mürekkebinin şablon delikler içerisinden daha kolay geçmesini sağlar.

Bu gereçler dışında farklı birçok gereç kullanılmaktadır. Serigrafi baskı özellikle tekstil alanında kullanılan bir baskı modelidir. Diğer alanlarda da teknolojilerin verdiği imkanlar dahilinde kullanılan serigrafi baskıkalitesi ile ürünü ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca cam ürünlere kullanılan baskı teknikleri de reklamcılık alanında oldukça fazla ilgi görmektedir.